Günlük ve Haftalık Ölçüm Gereksinimlerin:

1) Tartı Ölçümleri (Günlük)

Koçluk boyunca her gün uyanır uyanmaz aynı şartlarda tartılmanı istiyorum:

  1. Uyanıp mümkünse tuvaleti kullandıktan sonra
  2. Hiçbir şey yiyip içmeden
  3. Aynı kıyafetlerle (yalnızca iç çamaşırı ile)

tartıl ve kilonu günlük olarak fatsecret uygulamasına gir.

Bunu her gün yapmanı istememin özel bir sebebi var…

Kilomuzu etkileyen birçok faktör vardır. Yağ, kas, su, glikojen depoları, sindirim sisteminin doluluğu vb. Bu yüzden haftada 1 gün tartılmak büyük yanılgılara yol açabiliyor.

Her sabah aynı şartlarda tartıldığında o haftaya ait kilo ortalamana bakacağım. Bu şekilde haftalar arasındaki kilo ortalamaların arasındaki farka baktığımda kilonu geçici olarak etkileyen faktörleri değil, vücudunda meydana gelen kas/yağ değişimini göreceğim.

Her sabah uyandığında aynı şekilde tartıl ve çıkan değeri fatsecret uygulamasına gir.

Bunu her sabah istisnasız bir şekilde yapman, vücudundaki gerçek kas ve yağ değişimini anlamamız için bize çok daha net bir tablo verecek.

Sen bunu yaptıktan sonra kilo ve kalori girişlerini fatsecret profesyonelden haftalık olarak tek bakışta takip ediyor olacağım.

2) Mesura Ölçümlerin (Haftada Bir)

Bu noktaların her birinde bir mesura ölçümü yap ve not et. Tüm vücudunu isteğine bağlı olarak ölçebilirsin ve bunu en azından ayda bir yapmanı öneririm. Ancak bel çevreni her hafta ölçtüğünü görmek istiyorum.

  • Bel (tutarlılık için göbek deliğinden, mesura yere paralel olacak şekilde)
  • Boyun (her ölçümde aynı noktadan, mesura yere paralel olacak şekilde)
  • Omuzlar (her iki kol da vücudunun yanında, omuzdan omuza en geniş noktadan üst vücudun çevresini ölç, mesura yere her zamanki gibi paralel olsun )
  • Göğüs (kollarını kaldır, mezurayı göğsünün etrafına, meme ucunun hemen üstüne sar ve ardından kollarını indir-bunun için birisinden yardım alabilirsin, paralel)
  • Kollar (sol ve sağ, kollar kasılı ve en geniş noktadan kolun çevresini ölç)
  • Kalça: (Bu, kalça kaslarının en geniş kısmıdır. Yan dururken aynaya bakmayı dene. Mezuranın zemine paralel olduğundan emin ol ve kalçanı en geniş kısmından ölç.)
  • Uyluk (sol ve sağ, dizin 15 cm üstünden olacak şekilde her ölçümde uyluğunda aynı noktayı seçmeye özen göster)

Bir gün belirleyip o gün geldiğinde her hafta sabahleyin ölçümlerini almanı istiyorum.

3) Vücut Resimleri (2 Haftada Bir)

Sağdan, soldan, önden ve arkadan olmak üzere üst vücudunun 4 resimini çekmeni istiyorum.

Erkekler: Tişörtsüz ve şort ile

Kadınlar: Spor sütyeni ve şort ile

Gidişatını değerlendirirken resimlerin yardımını almak çok önemlidir. Bazen kilon sabit kalmasına rağmen görünümünün ciddi şekilde iyileştiğini görmek mümkündür.

Eğer resimlerini çekmezsen kilon sabit diye ilerleme kaydetmediğini düşünebilirsin ancak aynı anda yağ yakarak kas yapan birçok danışanım oluyor ve resim çekmezsen ya da mesura ölçümlerini almazsan sadece kilo gidişatına bakmak son derece yanıltıcı olabiliyor.

O yüzden bu 3 ölçümü günlük, haftalık ve 2 haftada bir aldığından emin olmanı istiyorum. Bu şekilde gidişatını ve vücudundaki gerçek değişimleri net olarak bileceğiz.

Çektiğin resimleri ortak google drive dosyamıza yüklemeni istiyorum ve bu resimleri senden izin almadan hiçbir yerde paylaşmam söz konusu değil.

Ancak herhangi bir sebepten resimlerini paylaşmayı istemezsen onları yine de kendin için çekmeyi ihmal etme!

Benzer Yazılar...

Kas Yapmak

Eğer amacın zaman kaybetmeden yapabildiğin kadar kas yapmak ise bunun için takip etmen gereken 7 kuralı gösterdiğim yazımı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsin.

Yağ Yakmak

Eğer kilo vermeye çalışıyorsan bunu aç hissetmeden yapmanı sağlayacak en iyi tüyolarımdan bahsettiğim yazımı aşağıdaki bağlantıya tıklayarak indirebilirsin.

Popüler Rehberler